Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e muhalefetin “çatı” adayı olmaması yönünde yaptıkları ziyaret iddiasına İYİ Partiden çok sert tepki geldi.

İYİ Parti Başkanlık Divanı, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında olağanüstü toplanarak Gül’e yapılan ziyareti değerlendirdi. Toplantı sonunda Genel Sekreter Aytun Çıray düzenlediği basın toplantısında, “Bu durum seçmen iradesine ve demokrasiye müdahaledir. Seçimlere katılan tüm partilere sözde gözdağıdır. Ancak deşifre olmuştur” dedi.

Akar ve Kalın’ın Abdullah Gül’e yaptıkları ziyareti yalanlamadığını belirten Çıray, şu mesajları verdi:

“Cumhurbaşkanı adayı olup-olmadığının tartışıldığı bir ortamda sayın Abdullah Gül’e böyle bir ziyarette bulunulması 24 Haziran milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tehdit altında bırakan bir seçim ve rejim müdahalesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Başkanlık Divanı olarak bu çok vahim olayı milletimizle paylaşma zorunluluğu duyduk.

FİİLİ BAŞKOMUTAN

Türk milletinin gözbebeği olan TSK’nın fiili başkomutanı, askeri darbe dönemlerini hatırlatırcasına kimin cumhurbaşkanı seçimlerine katılıp, kimin katılmayacağına müdahale edemez. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarafı olamaz. Bu durum saray ve onun hizmetkarı tarafından maksatlı olarak yaratılan toplumsal-siyasi kutuplaşmanın derinleşmesine neden olacaktır.

SARAY KOALİSYONU

Belli ki Saray koalisyonu ve onun hizmetindeki küçük ortığı kaybedeceklerinin korkusuyla hareket ediyorlar. Bu nedenle iktidarı elde tutmak için her yol mubahtır anlayışına Türk Ordusu alet edilemez. Cumhurbaşkanı 81 milyonun Cumhurbaşkanı olmayı başaramamıştır vye bunu da istememiştir. Ancak, TSK 81 milyonun ordusudur ve bu konuda bir zafiyet göstermemelidir.

YAMA OLAMAZ

Yaşanan bu durum TSK’nın iktitarın çaresizliğine yara bandı olarak kullanılması anlamına gelir ki, bu asla bağışlanacak ve kabul edilebilecek bir durum değildir. YSK, Saray koalisyonunun TSK desteğini aldığı varsayımından hareket ederek, yeni ve daha orjinal kanunsuzluklara imza atmaya kalkışabilir. Sayın Akar, saray koalisyonu operasyonunda saray sözcüsüne refakat ederek işte bu tür muhtemelen tam kanunsuzluklara zemin hazırlamış olmaktadır.

Sayın Gül’ün nasıl aday olacağına veya hangi partilerin onu aday olarak destekleyeceğine karışılmasını demokrasiye yönelik bir müdahale olarak mahkum ediyoruz. Bunların amaçları seçimlere katılan tüm partilere gözdağı vermektir. ancak deşifre olmuşlardır. Aziz Milletimiz iradesine, cumhuriyete ve demokrasiye bir kez daha kurulmuş olan bu kampası asla affetmeyecektir.”