Fransız televizyon kanallarına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ruslar karşısında yeninden kredibilite elde ettiklerini belirterek, operasyonun Türkler ile Rusları ayırmayı sağladığını söyledi. ABD ve İngiltere ile yaptıkları Suriye rejimine ait tesisleri hedef alan askeri operasyonun başarıya ulaştığını söyleyen Macron’dan ilginç bir Türkiye yorumu geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “ABD Başkanı Donald Trump’ı, Suriye’de kalması gerektiği konusunda ikna ettik” sözlerinin ardından ise Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

“En kısa sürede eve dönmelerini istiyor”

ABD Başkanı  Trump’ın, Suriye’deki Amerikan askerlerini evlerine döndürme kararlılığında olduğunu belirten Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “ABD’nin Suriye’deki misyonu değişmedi. Başkan Trump, ABD kuvvetlerinin olabilen en kısa sürede eve dönmelerini istediği konusunda çok açık konuştu” dedi.

Sanders, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bazı Fransız televizyon kanallar ve radyolarında yayınlanan söylemlerinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Suriye’de bulunmamızın nedeni IŞİD ile mücadeledir. IŞİD’ı tamamen ezmek ve geri dönüşünü engelleyecek koşulları yaratmakta kararlıyız. Ayrıca, bölgesel müttefiklerimizin ve ortaklarımızın bölgeyi güvence altına almak için hem askeri hem de finansal olarak daha fazla sorumluluk almalarını bekliyoruz” dedi.

Macron dün yaptığı açıklamada, Trump’ı Suriye’de kalması gerektiği konusunda ikna ettiğini söyleyerek “Hedefim en azından Rusları ve Türkleri bu müzakere masasına oturtmayı başarabilmek” diye konuşmuştu.