ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert salı günkü basın brifinginde Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Nauert, PYD/YPG tarafından kurulduğu iddia edilen ‘Suriye Gelecek Partisi’ ile ilgili de konuştu. Partinin çoklu bir etnik yapıdan oluştuğunu belirten Nauert, bölgenin yapısını temsil ettiğini düşündüklerini dile getirdi.

Ankara ile Moskova’nın Tel Rıfat’ın TSK kontrolüne bırakılması karşılığında Rusya’nın da İdlib’e gelmesi konusunda bir anlaşma yaptığına dair iddiaları içeren haberler Nauert’e hatırlatıldı.

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in haberine göre, Nauert önce söz konusu haberleri görmediğini kaydetti. Rusya’nın Suriye içinde alan takası yapmasını ABD’nin nasıl değerlendirildiği yeniden sorulunca Nauert şunları söyledi; ‘Suriye Rusya’ya değil Suriye halkına ait. Putin’in kendilerine kalıcı askeri üsler kazandıracak bir Suriye tasarlamanın peşinde olduğunu biliyoruz. Orada kalmak istediklerini biliyoruz ama biz Suriye’nin yeniden Suriyelilere ait olduğunu görmek istiyoruz.’