ABD Başkanı Trump, görevden aldığı yakın çalışma arkadaşlarını bir bir görevden alıyor. Trump bunlara bir yenisini daha ekledi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster’ın görevine son verdi. Kritik değişimi Twitter hesabından duyuran Trump, McMaster’ın yerine John Bolton’ın getirildiğini açıkladı.

Bolton, İran ve Kuzey Kore’ye karşı askeri gücün kullanılması gerektiğini, Rusya’ya karşı ise daha sert önlemler alınması gerektiğini düşünen bir isim. George W. Bush döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Bolton, 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalini de savunmuştu. Bolton, Trump’ın 14 ay süreli başkanlığında, göreve gelen 3’üncü Ulusal Güvenlik Danışmanı olacak.

Trump’ın görevden aldığı McMaster’ın kovulacağı konuşuluyor ve sıradaki olacağı değerlendiriliyordu.

ABD basınında McMaster’ın görevinden alınacağına dair çıkan haberlere rağmen Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, geçen hafta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Herbert Raymond McMaster’ın gönderileceği iddialarını yalanlamıştı.

Başkanlık koltuğuna 20 Ocak 2017’de oturan Trump’ın ilk Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya soruşturmasıyla ilgili olarak “yalan söylediği” gerekçesiyle 13 Şubat 2017’de görevinden istifa etmiş, yerine Korgeneral McMaster getirilmişti.

McMaster’ın yerine atanacak Bolton ise 2005-2006 döneminde ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olarak görev yapmıştı.