Tokat’taki Turhal Şeker Fabrikası da özelleştirme kapsamına alınmış ve kapanmayla karşı karşıya gelmişti. CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, Turhal Şeker Fabrikası’nı ziyaret ederek hem işçilerle görüşüp sıkıntılarını dinledi hem de konuyla ilgili kamuoyuna yazılı bir açıklamada bulundu.

Tokat’ın en önemli yatırımı olan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamına alındığını kaydeden Başkan Şahin, fabrikanın oluşturduğu katma değer ile Türkiye’de 10 milyon insana doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağladığını vurguladı.

Turhal Şeker Fabrikasının, Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan şeker fabrikalarından birisi olduğunu belirten Şahin, “Turhal ilçemizde şeker Fabrikası kurulduktan sonra büyük göç almaya başlamış ilçenin nüfusu artmıştır. Fabrika yarattığı katma değeri ile Türkiye’de 10 milyon insana doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlamıştır. Çiftçiyi tarlaya bağlaması nedeniyle iç göçte dengeyi sağlayan bir tarımsal faaliyet olan pancar ekimi ile çiftçinin sanayi ile entegrasyonunu kurması bakımından da ciddi bir öneme sahip bir sanayi kuruluşudur. Şeker pancarının tarıma ve tarımsal faaliyetleri olan katkısı ölçülemeyecek kadar büyüktür, şeker pancarı ve şeker üretiminin yeri ve tarıma katkısı tartışılamaz” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Şahin’in açıklamaları şöyle devam etti:

Tokat, Amasya ve Sivas olmak üzere üç il sınırları içerisinde yaklaşık 9 bin 280 çiftçi aile ile 150 bin dekar alanda pancar tarımı yapılmaktadır. 2017 Yılında üretilen 845.440 ton pancar için çiftçilere toplam 170 milyona yakın para ödenmiştir.

Bu kadar istihdam olanağı olan Turhal Şeker Fabrikası ne yazıktır ki özelleştirme kapsamına alınmıştır. Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılması en büyük arzumuzdur.
CHP İl Başkanı olarak Sigara Fabrikası özelleşirse kapanır, bu kadar çalışan işçi mağdur olur, iç göç başlar dediğimiz zaman iktidar milletvekilleri kapanmayacak diye söz vermişlerdi. Ama ne yazık ki kapandı. Biz haklı çıktık. Keşke onlar haklı çıksalardı. O zaman bu acı durum yaşanmazdı.

Turhal Şeker Fabrikası da özelleştirilse kapanacaktır. Soruyoruz Sayın iktidar milletvekillerine Şeker Fabrikası özelleştirilirse kapanacak mı kapanmayacak mı? Bu kadar insan ve pancar ekicisi mağdur edilecek mi edilmeyecek mi? Bu ülkeye bu ile yazık ediliyor vatanını seven ilini seven insanlar buna engel olmalı. Lütfen aklıselim düşünün buna engel olun.